Sunday 29 April 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MAKRO (RPH)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MAKRO (RPH)

Matapelajaran                  : Bahasa Melayu
Tahun                             : 5 Amanah
Tarikh                             : 23 April 2012
Masa                               : 9.45 pagi hingga 10.15 pagi ( 30 minit )
Bilangan Murid                 : 25 0rang ( 12 lelaki dan 13 perempuan )
Tajuk                               : Perpustakaan Sekolah
Objektif                            : Pada akhir pelajaran murid dapat;
i)              Memberikan 5 maklumat tersirat berdasarkan kepada gambar yang ditunjukkan.
ii)            Membina 5 ayat majmuk yang gramatis berdasarkan maklumat yang diperoleh dari gambar.
Fokus Utama                     : HPU 8.0
HPK                                 : 8.1 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan.
Aras 2                               : i) Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat.
Fokus Sampingan               : HPU 5.0
HPK                                 : 5.1 Membaca kuat ayat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi
                                           yang  betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3                               : i) Membaca ayat yang dibina dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Pengalaman Sedia Ada       : Murid mempunyai pengalaman bersama-sama rakan di sekolah.
Kemahiran Bahasa             : Bertutur, membaca dan menulis
Sistem Bahasa                   : i) Tatabahasa                                : Pembentukan kata
                                          ii)Sebutan dan intonasi                  : Sebutan yang betul


Pengisian Kurikulum          : i) Ilmu : Pendidikan Agama Islam
                                          ii)Nilai Murni : Kasih sayang, Kerjasama, Kesyukuran
                                          iii)Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran berfikir
                                          iv)Strategi : Kontekstual, Konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar  : Gambar tunggal dan lembaran kerja.

ISI PELAJARAN


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN


a)      Guru menunjukkan gambar tunggal yang disediakan
b)      Guru bersoal jawab dengan murid
c)       Soalan;
-          Apakah yang kamu nampak pada gambar?
-          Di manakah situasi dalam gambar yang dipaparkan.
-           

Set Induksi ( 5 minit )
a)      Murid mengamati gambar yang dipaparkan.
b)      Murid menjawab soalan berdasarkan pertanyaan guru.

ABM :
Gambar tunggal

KBT :
-          Pembelajaran konstruktivisme
-          Kemahiran berfikir


a)      Murid diarah mengamati gambar.
b)      Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang dipaparkan.
c)       Soalan;
-          Berapa ramaikah yang terdapat dalam gambar tersebut?
-          Siapakah yang terdapat dalam gambar tersebut?
-          Apakah yang mereka
lakukan?


a)      Membina ayat tunggal dan majmuk














Langkah 1 ( 10 minit )
a)      Murid melihat dan cuba memahami maksud di sebalik gambar
b)      Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.
c)       Murid memberi pandangan masing-masing.
d)      Murid menyebut kata kerja yang boleh diperoleh dalam gambar.




Langkah 2 ( 10 minit )
a)      Setiap murid membina 3 ayat tunggal dan 3 ayat majmuk berdasarkan kepada cirri-ciri dalam gambar.
b)      Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat-ayat yang dibina dan menulisnya di papan tulis.
c)       Guru membetulkan kesalahan ayat yang telah dibina.



ABM :
Gambar tunggal















KBT :
Kemahiran berfikir



a)      Merumuskan tajuk yang dipelajari.
b)      Memberi lembaran kerja


Penutup ( 5 minit )
a)      Guru merumuskan apa yang telah dipelajari.
b)      Murid perlu menyiapkan ayat-ayat seperti yang dikehendaki dalam lembaran kerja mengikut Format Penulisan Bahagian A.


ABM :
Lembaran kerja





Terima Kasih! Sila Sertakan Komen Anda...

No comments:

Post a Comment